Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie

STRATEGIA ROZWOJU GMINY POLICE DO ROKU 2020


MISJA GMINY: Gmina Police to przestrzeń, możliwości, przyjazne środowisko - tu warto żyć i inwestować


Założeniem Strategii Rozwoju dla Gminy Police do roku 2020 jest podejmowanie przedsięwzięć inwestycyjnych i pozainwestycyjnych mających na celu ożywienie gospodarcze i społeczne, w tym zwiększenie atrakcyjności inwestycyjnej i turystycznej gminy Police.
W odniesieniu do zespołu czynników o charakterze gospodarczym, przestrzennym i społecznym, charakterystycznych dla gminy Police, zidentyfikowano kierunki rozwoju gminy, które zostały określone w ramach priorytetów.
Kompleksowość zagadnień ujętych w Strategii rozwoju dla Gminy Police wynika z przenikania się zagadnień społecznych, gospodarczych, ekologicznych i przestrzennych osadzonych w stosunkowo długiej perspektywie czasowej. Identyfikacji poszczególnych priorytetów dokonano w podziale na cele strategiczne i działania. Cele strategiczne precyzują działania tworząc kompleksowy program wspierania rozwoju społeczno – gospodarczego gminy.  Wyboru poszczególnych działań dokonano kierując się czynnikami wspierającymi wzrost gospodarczy, rozwój zasobów ludzkich, konkurencyjność i zrównoważony rozwój gminy, w oparciu o konsultacje społeczne i analizy przeprowadzone podczas prac nad tworzeniem dokumentu.
Działania z zakresu poprawy infrastruktury technicznej i ekologicznej na etapie wdrażania powinny być uzupełniane działaniami z zakresu wspierania rozwoju przedsiębiorczości, rozwoju zasobów ludzkich, rozwiązywania problemów społecznych i przeciwdziałania zjawiskom wykluczenia społecznego oraz zwiększenia potencjału turystycznego i kulturalnego. Opis każdego priorytetu obejmuje identyfikację problemu i odniesienie do aktualnej sytuacji społeczno – gospodarczej.
Działania odznaczają się różnym stopniem szczegółowości. Część z nich ma postać konkretnych projektów, które mogą być wdrażane przez wyznaczony podmiot. Inne natomiast, o bardziej skomplikowanej naturze mają charakter bardziej ogólny i wymagają współpracy wielu partnerów. Ich realizacja zostanie poprzedzona opracowaniem szczegółowych programów i projektów.
Wszystkie priorytety są równoważne i niejednokrotnie zależne od siebie w procesie realizacji  projektów w ramach poszczególnych działań.
Podjęcie wskazanych działań złożyć się ma na realizację poszczególnych celów strategicznych, a w efekcie osiągnięcie celu głównego. Kompleksowe podejście do procesu rozwoju, przez równoległe podejmowanie działań w ramach poszczególnych obszarów, przyczyni się do zapewnienia zrównoważonego rozwoju gminy Police.
Zagrożenie marginalizacją poszczególnych sołectw związane jest z relatywnie bardziej dynamicznym rozwojem miasta. Wzajemne powiązanie terenów pozwala na realizację kompleksowych projektów, rozszerzenie zakresu oddziaływania oraz rozwiązywanie zidentyfikowanych problemów całego obszaru i zapobieganie marginalizacji dużych grup mieszkańców.